هوای خانه را به تهویه کار بسپارید

هوای خانه را به تهویه کار بسپار، چون لیاقتشو داری

شارژ کولر گازی و آشنایی با آن

شارژ کولر گازی برخلاف سرویس کولر گازی نمی ‌تواند توسط خود شما صورت گیرد، زیرا کاری بسیار تخصصی می باشد که حتما باید با دستگاه و توسط افراد با تجربه انجام شود چرا که تخلیه گاز به شدت برای محیط زیست مضر است. بنابراین بهتر است این کار را به عهده متخصصین این بخش قرار دهیم.

نقش مبرد‌ ها

کولر های گازی امروزه جزء وسایل مهم و کاربردی اکثر منازل می‌باشند. چرا که در فصول تابستان و زمستان از آن‌ ها استفاده می شود. برای عمل خنک کردن از گاز های فریونی یا مبرد هایی مانند R410A-R407A و … استفاده می‌کنند. نقش مبرد‌ ها در عملکرد دستگاه بسیار مهم است.

به نحوی که کمبود یا نبود مبرد‌ ها در کولر‌ های گازی سبب مختل شدن سیکل سرمایشی و گرمایشی و باعث ایجاد مشکل جدی در آنها می شود. در ادامه اطلاعات لازم برای شارژ کولر گازی را در اختیارتان قرار می‌ دهیم.

شارژ کولر گازی

شارژ کولر گازی

روش شارژ کولر ‌گازی

امروزه شارژ گاز کولر گازی توسط افراد حرفه ‌ای در این بخش انجام می ‌شود. شارژ کولر‌ های گازی عموما به صورت وزنی و توسط ترازو انجام می‌گیرد.

بیشتر بدانید

آشنایی با سرویس کولر گازی

 

 بررسی دستگاه پیش از شارژ کولر های گازی

یکی از نشانه ‌های مهم کمبود گاز کولر‌ های گازی کاهش اثر سرمایشی دستگاه می ‌باشد. اما پیشنهاد می‌ کنیم قبل از اقدام به سرویس دستگاه اطمینان حاصل نمایید که علت کاهش گاز مبرد دستگاه چیست. چرا که ممکن است دستگاه نشتی گاز داشته باشد. در این صورت بعد از رفع مشکل اقدام به شارژ مجدد کولر نمایید.

شارژ کولر گازی
شارژ کولر گازی

انواع حالت های شارژ کولر گازی

به طور کلی در 2 حالت ذیل نیاز به شارژ کولر‌ گازی می‌باشد:

الف– کولر هایی که بعد از خریداری نصب می شوند

زمانی که کولر گازی را از یک شرکت خریداری می‌کنید باید دقت داشته باشید مقدار گاز شرکتی که در سیستم قرار دارد به اندازه 5 تا 6 متر لوله داخل سیستم محبوس شده است. بنابراین اگر به لوله کشی اضافی برای نصب کولر های گازی نیاز باشد، باید به ازای هر یک متر لوله که برای نصب دستگاه اضافه می شود، 20 گرم گاز اضافی هم وارد دستگاه شود.

ب– کولر گازی که کاملا فاقد گاز است

یکی از روش‌ های بسیار ساده برای تشخیص وجود و یا عدم وجود گاز در دستگاه، فشار دادن شیر سرویس است. اگر گاز در سیستم وجود داشته باشد، بعد از فشار شیر سرویس گاز قابل تشخیص است. ولی اگر اثری از بیرون زدگی گاز نبود، تشخیص این است که کولر گازی نیاز به شارژ گاز دارد. در این شرایط نکته ای وجود دارد که باید رعایت شود.

نکته مهم

نکته این است که قبل از شروع به شارژ گاز دستگاه ابتدا می ‌بایست سیستم به طور کامل وکیوم شده و رطوبت و هوایی در سیستم وجود نداشته باشد. سپس باید به دنبال علت کمبود یا نشتی گاز کولر باشید و این مشکل را برطرف کنید. توجه داشته باشید که در صورت عدم دستیابی به علت کمبود گاز سیستم، ممکن است پس از چند روز دوباره گاز کولر گازی تخلیه شده و مجدد هزینه شارژ را برای شما به بار آورد.

پس از آن که مشکل نشتی رفع شد، علامتی بر روی کولر گازی ثبت شده که میزان گاز موجود در دستگاه را به ازای 5 متر لوله در نصب نشان می‌دهد. به آن دقت کنید و به کمک ترازو گاز مبرد موجود در دستگاه را وزن کنید.

علت ‌های آب دادن کولر گازی

یکی از علت ‌های آب دادن کولر گازی کمبود گاز می باشد. بنابراین مهم تر از شارژ کولر‌ های گازی پس از شناسایی علائم کمبود گاز علت کمبود گاز کولر ها می باشد که باید سریعا شناسایی و رفع شود. از چند طریق مختلف شارژ گاز کولر قابل انجام است.

بیشتر بدانید

آشنایی با تعمیر کولرگازی

 

به دلیل اینکه از میزان گازی که در سیستم وجود دارد اطلاعی ندارید، استفاده از ترازوی وزنی در این بخش ضرورتی ندارد. یکی از کار های قابل انجام، تخلیه کامل گاز موجود در کولر گازی و شارژ مجدد گاز سیستم از نو می‌ باشد. در بین روش های موجود برای شارژ گاز کولر معمولا روش آمپرمتر را که دقت بهتری دارد، به کار می برند.

جهت درخواست تعمییرکار در محل با شماره های زیر تماس بگیرید

جدیدترین مقالات

عضویت در خبرنامه

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف ویژه

با عضویت در خبرنامه از تخفیف ویژه برخوردار شوید.