هوای خانه را به تهویه کار بسپارید

هوای خانه را به تهویه کار بسپار، چون لیاقتشو داری

علت روشن نشدن کولر گازی چیست؟

روشن نشدن کولر گازی در اوج گرما‌ی تابستان و یا اوج فصل سرما، واقعا آزار‌دهنده است. چندین دلیل رایج وجود دارد که می توانند علت روشن نشدن کولر گازی باشند. برخی از این موارد به دست شما قابل برطرف شدن هستند. ولی بخش دیگر نیاز به تخصص برای عیب ‌یابی و انجام تعمیرات دارند. در ادامه به این موارد اشاره می کنیم. با ما همراه باشید.

بررسی 4 علت رایج در روشن نشدن کولر گازی

 

اینکه کولر گازی شما ال جی، سامسونگ، دوو، جنرال، تراست، ایران رادیاتور و هر نوع و برندی که در بازار وجود دارد، باشد، روش پیدا کردن علت روشن نشدن کولر گازی شما خیلی مهم نیست چون مکانیسم کارکرد برای ایجاد سرمایش این کولر های گازی معمولا یکسان است.

علت روشن نشدن کولر گازی چیست؟

در ادامه در ارتباط با 4 مورد از علل روشن نشدن کولر گازی صحبت می کنیم:

  1. مدار شکن جریان برق را قطع کرده است

مدار شکن ‌قطعه‌ ای برای محافظت از منزل شما در برابر آتش ‌سوزی است. اگر همزمان از لباسشویی، ماشین ظرف شویی و کولر گازی استفاده می ‌کنید، افزایش ولتاژ برق ناگهانی ممکن است باعث شود کنتاکت ‌های داخلی یک مدار شکن باز شوند و مدار متوقف شود. مدار شکن ‌ها در جعبه فیوز منزل قرار دارند.

نحوه عیب‌یابی: در این بخش سه نوع تنظیمات وجود دارد: (( روشن )) ، ((خاموش)) و ((خنثی)). ابتدا آن را در حالت خنثی قرار دهید.

بعد از چند ثانیه مدار شکن کولر گازی را در حالت روشن قرار دهید. اگر پس از ON کردن مدار شکن دوباره کلید آن OFF شد، از تکرار این کار بپرهیزید. چرا که ادامه این کار ممکن است باعث آتش‌سوزی شود.

  1. فیلتر ‌های هوا کثیف شده‌ اند

کولر‌ های گازی از طریق جذب گرما کار می ‌کنند. رطوبت محیط در داخل دستگاه متراکم و در محفظه ‌ای به صورت قطره قطره جمع شده و سپس به بیرون تخلیه می‌ شود.

برای این که این فرآیند بدون عیب و نقص عمل کند، باید فیلتر‌ های هوای کولر خود را همیشه تمیز نگه ‌دارید. در این صورت تجمع خاک، جریان هوا را مسدود می‌ کند.

نحوه عیب‌یابی: پوشش کولر گازی را بردارید سپس فیلتر را جدا کرده و آن را تمیز کنید.

تکرار این کار به عوامل زیادی بستگی دارد: از جمله اینکه چند نفر در خانه شما زندگی می‌کنند؟ آیا افراد مبتلا به آلرژی یا افراد سیگاری در خانه شما وجود‌ دارند؟ آیا شما حیوان خانگی دارید؟

بیشتر بدانید

سرویس کولر گازی

  1. فیوز پریده (سوخته)

اگر جریان الکتریکی زیادی در سیم‌ ها وجود داشته باشد، فیوز می ‌پرد.

نحوه عیب‌یابی: درب جعبه فیوز را باز کنید، فیوز‌ ها را بیرون بکشید و از یک مولتی متر برای انجام آزمایش پیوستگی جریان برق استفاده کنید.

اگر یکی از فیوز‌ ها کار نمی ‌کند می‌ توانید به سادگی یک فیوز جدید را از فروشگاه سخت افزاری خریداری و جایگزین آن کنید.

  1. ترموستات خراب شده ‌است

علت روشن نشدن کولر گازی ممکن است از خرابی ترموستات باشد.

اطمینان حاصل کنید که ترموستات اسپلیت شما روی حالت سرما (COOL) تنظیم شده باشد.

اختلاف دما حداقل 4 درجه پایین ­­تر از دمای فعلی اتاق باشد.

برخی از مدل‌ های ترموستات نیاز به باتری دارند.

اگر این نوع را دارید، حتما دفترچه راهنمای آن را بخوانید و دقت کنید که هر چند وقت یک بار باتری ‌ها را عوض کنید.

دلایل دیگر روشن نشدن کولر گازی کم رنگ و ضعیف بودن صفحه ترموستات می‌ تواند این باشد که خاک داخل پوشش ترموستات را فرا گرفته باشد. همچنین ممکن است مشکلاتی مربوط به سیم‌‌کشی وجود داشته باشد.

در صورت بروز مشکل در ترموستات باید آن را تعویض کنید.

علت روشن نشدن کولر گازی چیست؟
علت روشن نشدن کولر گازی

کلام آخر

به طور کلی با انجام راهکار ­های اشاره‌ شده در بالا، علاوه بر تعمیر اولیه دستگاه خود می ‌توانید از بسیاری دیگر از مشکلات در آینده نیز جلوگیری کنید. امیدواریم این مقاله بتواند رضایت شما عزیزان را بدست بیاورد و از مطالب این مقاله استفاده لازم را برده باشید.

جهت درخواست تعمییرکار در محل با شماره های زیر تماس بگیرید

جدیدترین مقالات

عضویت در خبرنامه

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف ویژه

با عضویت در خبرنامه از تخفیف ویژه برخوردار شوید.